Weblog

Rare snuiter

Monday, 22 October 2012

Mijn vader noemt iemand nog wel eens een snoeshaan, maar verder hoor je die uitdrukking niet meer zo vaak. Het blijkt dat het woord snoeshaan is ontleend aan het Nederduitse ‘snushan’, wat weer komt van het Hoogduitse ‘Schnauzhahn’. Dat woord verwees naar de rare vorm van een kalkoenkop en betekent eigenlijk, ‘bluffer of kalkoense haan’. Letterlijk betekende ‘Schnauzhahn’ snuithaan. Een vreemde snoeshaan is dus eigenlijk een rare snuiter.

Chambre du commerce

Saturday, 20 October 2012

chambre du commerce 10-2012 0998Midden in Antwerpen, vlak bij de Meir, staat één van de mooiste gebouwen van Noord Europa. Hoewel slechts weinigen het weten staat daar, onzichtbaar en verstopt, de beroemde Antwerpse Handelsbeurs. Deze Handelsbeurs is een neogotische renovatie uit 1872. Het oorspronkelijke gebouw, ook wel de moeder aller beurzen genoemd en de oudste beurs ter wereld, dateerde uit 1531. Nadat een brand in 1858 deze oude beurs in as legde heeft Joseph Schadde, van wie een buste in het gebouw is verwerkt, de Handelsbeurs opnieuw in een Brabantse laatgotische stijl opgebouwd. Het beursplein is rechthoekig met aan alle zijden overdekte galerijen. Het is buitengewoon rijk versierd en toont de macht en weelde van Antwerpen uit de tijd dat zij de leidende rol als handelscentrum van Brugge had overgenomen. De Royal Exchange van Londen, voorheen ‘the Bourse’, werd naar het model van deze Antwerpse Handelsbeurs gebouwd.

 

chambre du commerce 10-2012 0786Wij waren het gebouw ver voor zonsopgang binnen. Naarmate het later en lichter werd, kwamen de galerijen en zuilen uit het duister naar voren en werd de volle rijkdom van dit historische gebouw aan ons geopenbaard. De brandweer heeft het gebouw in 2003 wegens brandveiligheid laten sluiten en sindsdien steekt niemand er nog een poot naar uit. Dit geklasseerde monument is misschien wel het mooiste culturele erfgoed van België maar jaren lang leek het er op dat het niemand iets kon schelen hoe het eens zo statige gebouw er bij stond.

 

In 2008 gaf het vastgoed bedrijf Breevast al aan van het Handelsgebouw een winkelruimte te willen maken en het gebouw volledig te zullen restaureren. Tevens zouden er een hotel en een Grand café bij komen. Maar ondanks dat er restauratiepremies werden toegekend zijn er alleen maar wat stijgers tegen de buitengevel geplaatst. Onlangs (oktober 2012) heeft hotelketen Marriott echter een akkoord getekend om een vijfsterrenhotel in het voormalige gebouw van de Dienst Bevolking onder te brengen. De Handelsbeurs en Schippersbeurs zullen worden gerestaureerd en worden omgebouwd tot een evenementenhal en ontmoetingsplaats. Hoewel de gebouwen eigendom van AG Vespa, het vastgoedbedrijf van de stad Antwerpen blijven, worden ze in erfpacht aan een investeringsgroep gegeven. De totale kosten worden op een 28 miljoen euro geschat. Als alles volgens plan verloopt, gaan de deuren van het Handelsgebouw in 2014 weer open.

 

Klik hier voor meer foto’s van Chambre du comerce

Geldboom

Wednesday, 17 October 2012

geldboom 1geldboom 3

 

 

 

 

 

 

 

Toen ik deze foto's voor het eerst zag, dacht ik dat het een kunstenaarsinitiatief was. Maar deze mooie geldbomen met hun reptielachtige structuur hebben een andere herkomst.

 

Mensen gooien al eeuwen muntjes in waterbronnen. Omdat men vroeger geloofde dat water een bron van leven was, werden bronnen als een geschenk van de goden gezien. Ook zou bronwater genezende krachten bezitten en dus allerlei kwalen kunnen genezen. De wachters van deze heilige bronnen zouden iemands wens vervullen als ze een offer kregen. Hieruit is later de gewoonte ontstaan om muntjes in een waterbron of put te werpen. Aangezien het volgens het geloof ook uitmaakte hoe het muntje op de bodem landde was het zinvol om meerdere muntjes te werpen om er voor te zorgen dat de wens uitkwam. Maar niet alleen bronnen waren heilig, men geloofde ook dat er bomen waren die door goden werden bewoond, misschien is daar de gewoonte in Engeland uit ontstaan om in sommige bomen munten te slaan. In de bossen bij Cumbria en Portmeirion in Engeland zijn er bomen waar al sinds 1700 munten in worden geslagen. Net zoals men in Afrika spijkers in bepaalde beeldjes slaat hoopt men dat de boom door het offer van de munt een wens vervult of de kwalen van de gever wegneemt. Deze munten mogen echter niet worden verwijderd, want op dat zelfde moment zou de eigenaar weer ziek kunnen worden.

Een walvis in het bos

Monday, 15 October 2012

whale-2whale-3

 

 

 

 

 

 

 

De Argentijnse kunstenaar Adrian Villar Rojas maakt sculpturen die eruit zien alsof ze uit een droom zijn ontsnapt. Zijn prachtige beeldhouwwerk 'My family dead' uit 2009, bestaat uit een levensgrote blauwe vinvis met grote boomstronken die uit zijn huid groeien. Het werk ligt in een bos bij Ushuaia in Argentinië. Onwillekeurig moet ik bij dit werk steeds denken aan de ongelukkige walvis die in ‘The hitchhikers guide to the galaxy’ uit de lucht valt. Dat arme dier had maar een paar seconden van ontluikend bewustzijn voor het op de grond te pletter viel. Rojas zijn walvis daarentegen lijkt zich zo volledig met zijn omgeving te hebben verenigd dat je niet meer kunt zien of het eruit is ontstaan of er door wordt opgenomen.

Mos graffiti

Monday, 15 October 2012

Moss Graffiti Anna GarforthKunstenaars zoals Anna Garforth hebben aan graffiti een nieuwe dimensie gegeven. In plaats van met spuitverf maakt zij graffiti met mos. In haar groene graffiti reeks maakt ze beelden als: Big Bang, Grow, en Moss Cross. Deze methode om versneld mos te laten groeien werd voorheen vooral gebruikt door tuinarchitecten en antiquairs. Nu men het echter als graffiti gebruikt, krijgt de term stadwildernis een hele nieuwe betekenis.

 

mosgraffitiHet recept voor mos graffiti is eenvoudig: mix in een blender wat stukken mos met een halve liter yoghurt en een halve theelepel suiker. Het mengsel kun je met een kwast of spuitbus aanbrengen. Zorg dat deze graffiti op een vochtige plaats wordt aangebracht en maak het indien nodig met een plantenspuit regelmatig nat, binnen enkele weken heb je dan een mooie milieuvriendelijke graffiti.

Les Diaboliques (1955)

Tuesday, 9 October 2012

diabolique movie poster 1955Deze zwart-wit film uit 1955 eindigt met het verzoek om niet aan anderen te vertellen wat je hebt gezien. Aangezien ik van de film heb genoten zal ik dan ook niets van het plot verklappen.

Simone Signoret speelt de minnares van een agressieve hoofdmeester. Samen met zijn timide vrouw beraamt ze een plan om hem te vermoorden, maar als ze zijn lijk hebben verstopt, verdwijnt het.

 

Henri Georges Clouzot heeft met deze film een buitengewoon mooie en complexe thriller afgeleverd die nog niets aan kracht heeft ingeboet. Door het fraaie acteerwerk van de jonge Signoret en Clouzots vrouw Vera Clouzot wordt je langzaam meegezogen in hun intrige en de onvermijdelijke afdaling naar hun noodlot. De locaties en manier van filmen zorgen voor een toenemend bevoel van claustrofobie en dreiging en de film heeft genoeg angstaanjagende scenes om zelfs een horrorfan te kunnen bevredigen.

Oldboy (2003)

Monday, 8 October 2012

OldBoy-PosterDeze film hoort thuis in de top 50 beste films aller tijden. Het plot is beter dan van Memento, de cinematografie beter dan van Schindlers list en het acteerwerk beter dan van Titanic (hoewel dat laatste misschien niet zo’n prestatie is). In deze film uit 2003 laat Chan-wook Park ons zien dat de creatieve cinema nog lang niet dood is. Elke scene heeft zijn eigen kracht en schoonheid en de film wisselt moeiteloos tussen de meest uiteenlopende emoties. Als fotograaf stond ik versteld van de intensiteit en inventiviteit van sommige shots. Zelfs als je de film met je ogen dicht op pauze zou zetten word je nog getrakteerd op buitengewoon mooie beelden. Het plot is ijzersterk en volgt de emotionele ontwikkeling van de hoofdpersoon. Een schijnbaar willekeurige man wordt gekidnapt en na 15 jaar eenzame opsluiting weer vrijgelaten. Vol wraak gaat hij op zoek naar zijn kidnapper. Al zoekend vind hij meer dan hij aankan en hij leert dat hij een onvergeeflijke fout uit zijn verleden nooit meer goed kan maken.

De struik van het leven

Monday, 8 October 2012

darwins bushHoewel een analogie soms onontbeerlijk is om complexere ideeën te kunnen begrijpen kunnen analogieën ook makkelijker misbruikt worden. Eén zo’n misbruikte analogie is die van Darwin van de evolutie als een boom. Letterlijk schreef Darwin het volgende: ‘Of the many twigs which flourished when the tree was a mere bush, only two or three, now grown into great branches, yet survive and bear the other branches; so with the species which lived during long-past geological periods, very few have left living and modified descendants’. Darwin maakte de analogie tussen evolutie en een struik, waarbij elke tak gelijkwaardig is aan de andere. Enkele takken groeiden langer door en vertakten zich, zoals een boom, verder.

 

pedigree of manDe analogie met de struik werd echter vergeten en door die van de boom vervangen, ‘the tree of life’, suggererend dat evolutie een progressieve kracht is. De boom werd een ladder waarop al het leven hiërarchisch werd gerangschikt, met het blanke ras bovenop de bovenste trede, als toppunt en culminatie van de evolutie. Dit misbruik van Darwins analogie lag aan de grondslag van generaties van racistische pseudowetenschap. Net als ’de vloek van Cham’ in de bijbel, greep men deze uitspraak aan om uitbuiting en genocide te vergoelijken.

 

Lees ook: Het gevaar van een goed idee.

Mensen zijn drijfhout

Friday, 5 October 2012

Ik heb in Granada ooit een workshop gehad van een beroemd geograficus en antropoloog. Daarin werd ons geleerd om op een bepaalde manier naar het landschap te kijken en om te voorspellen op welke plaatsen zich menselijke nederzettingen zouden ontwikkelen. Als we rekening hielden met een aantal verschillende factoren bleken we redelijk nauwkeurig te kunnen aangeven waar steden zouden ontstaan. Door onze voorspellingen op een kale topografische kaart te vergelijken met een satellietkaart van hetzelfde gebied kwamen we tot een overeenkomst van meer dan 80%. Na een aantal dagen bleken we de berekeningsfactoren niet meer bewust te gebruiken en konden we vrijwel direct, intuïtief op een kale topografische kaart de juiste locaties voor nederzettingen aangeven.

 

Toen verbaasde het me al dat het zo makkelijk was om de grootschalige handelingen van een grote groep mensen te voorspellen. Hoewel we er vaak van uit gaan dat het makkelijker wordt om het gedrag van een groep te voorspellen naarmate deze groep groter wordt, blijken toch vrijwel dezelfde regels te gelden bij het bepalen van de locatie van kleine groepen mensen. Zo kun je op een topografische kaart van een land net zo makkelijk de plaatsen aangeven waar steden komen als op een stadsplattegrond de plaatsen waar mensen blijven stilstaan.

 

Mensen gedragen zich als drijfhout, als je jezelf mensen als een bewegende stroom voorstelt kun je gemakkelijk aangeven op welke plaatsen iemand zal blijven steken. Zo staat vrijwel iedereen net naast een deuropening en niet tien meter daar vandaan, mensen verzamelen zich op straathoeken, kruispunten, bij ingangen en bij roltrappen. Iedereen zal zich wel eens hebben afgevraagd waarom er altijd vlak naast een ingang groepjes mensen staan, waarom het altijd zo druk is bij het verlaten of betreden van een pand of trein. Dat komt omdat iedereen vrijwel instinctief de bewegingsstroom van de kudde aanvoelt en zich net als drijfhout op een rivier verzamelt bij flessenhalzen en getijdepunten.

Zwarte brugspin (Larinioides sclopetarius)

Friday, 5 October 2012

brugspin (Larinioides sclopetarius) 9-2012 0767Hoewel de brugspin (larinioides sclopetarius) wel wat kleur variaties kent is hij meestal geelbruin. Dit donkere exemplaar is echter bijna melanistisch. Afgezien van de witte haren op zijn cephalothorax en poten is hij vrijwel volledig zwart. Hoewel melanisme van sommige spinnensoorten in de tropen bekend is weet ik niet of dit ook bij Europese soorten voor komt. Deze brugspin zou dus zowel een erg donker als een melanistisch exemplaar kunnen zijn.

 

brugspin (Larinioides sclopetarius) 9-2012 0751De brugspin is een forse wielwebspin met een fluweelachtig uiterlijk waarvan je de webben het meest op bruggen boven stromend water vindt. Ze komen ook regelmatig voor in droge gebouwen zoals pakhuizen waar ze hun web in de buurt van een lichtbron bouwen maar je vind ze niet op vegetatie. Deze zwarte brugspin kwam ik tegen in een staalwalserij bij Luik, ze had haar web voor een TL-balk geweven.